اندازه فولی کولر ها

اندازه فولی کولر ها

فولي (پولي)ها از اجزاي مکانيکي کولرهاي آبي است. فولي ها از آلومينيوم خشک تهيه شده و انتقال قدرت از الکتروموتور به فن(پروانه) از طريق آنها انجام مي گيرد. در هر کولر آبي دو عدد فولي مورد استفاده است. فولي کوچک بر روي محور(شفت) دينام و فولي بزرگ بر روي محور(شفت) فن نصب مي شود.

نحوه قرار گرفتن آن ها بگونه ايست که هر دو دقيقا روي يک صفحه فرضي قرار مي‌گيرند. در غير اين صورت موجب خوردگي تسمه خواهند شد. روي مرکز هريک از پولي‌ها يک پيچ مغزي قرار دارد که بايد توسط آچار آلن روي سطح صاف محورها تنظيم و سپس محکم شود. در غيراينصورت پس از مدتي به صورت هرزگرد حرکت مي‌کنند.

به فولي هايي که براي به گردش در آوردن فن بکار مي روند به اصطلاح فلکه گفته مي شود. فولي ها بر اساس اندازه قطر داخلي به واحد سانتي متر نام گذاري مي شوند. محل قرار محور در مرکز فولي (يا فلکه) در دو اندازه شفت ۱۹ و شفت ۲۵ توليد مي شود.

از عوامل موثر در بهبود بازدهي کولر آبي اندازه فولي و فلکه مي باشد. در جدول ذيل اندازه استاندارد نصب فولي و فلکه در کولر با حجم هاي مختلف معين شده ا ست.

مدل کولر(حجم)اندازه فولیاندازه فلکه
۲۸۰۰۶۵۱۱۴
۳۰۰۰و۳۵۰۰۶۵۱۵۵
۷۰
۷۵
۴۰۰۰و۴۵۰۰و۵۰۰۰۸۰۲۵۵
۸۵
۶۰۰۰۸۹۳۰۸

با افزايش اندازه فولي و يا کاهش اندازه فلکه ميزان باددهي کولر آبي افزايش مي يابد. البته در اين بهبود عملکرد مي بايست به قدرت موتور نيز توجه داشت، در غير اينصورت ممکن است برخي تغييرات موجب سوخته شدن موتور گردد. لذا بهتر است در صورت نياز قبل از تغيير در اندازه فولي ها از تجربه سرويسکاران محترم استفاده فرماييد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *