پولی سایز ۷۵ سر موتور کولر

پولی سایز ۷۵ سر موتور کولر

فولی (پولی)ها از اجزای مکانیکی کولرهای آبی است. فولی ها از آلومینیوم خشک تهیه شده و انتقال قدرت از الکتروموتور به فن(پروانه) از طریق آنها انجام می گیرد. در هر کولر آبی دو عدد فولی مورد استفاده است. فولی کوچک بر روی محور(شفت) دینام و فولی بزرگ بر روی محور(شفت) فن نصب می شود.

نحوه قرار گرفتن آن ها بگونه ایست که هر دو دقیقا روی یک صفحه فرضی قرار می‌گیرند. در غیر این صورت موجب خوردگی تسمه خواهند شد. روی مرکز هریک از پولی‌ها یک پیچ مغزی قرار دارد که باید توسط آچار آلن روی سطح صاف محورها تنظیم و سپس محکم شود. در غیراینصورت پس از مدتی به صورت هرزگرد حرکت می‌کنند.

به فولی هایی که برای به گردش در آوردن فن بکار می روند به اصطلاح فلکه گفته می شود. فولی ها بر اساس اندازه قطر داخلی به واحد سانتی متر نام گذاری می شوند. محل قرار محور در مرکز فولی (یا فلکه) در دو اندازه شفت ۱۹ و شفت ۲۵ تولید می شود.

از عوامل موثر در بهبود بازدهی کولر آبی اندازه فولی و فلکه می باشد. در جدول ذیل اندازه استاندارد نصب فولی و فلکه در کولر با حجم های مختلف معین شده ا ست.

مدل کولر(حجم)اندازه فولیاندازه فلکه
۲۸۰۰۶۵۱۱۴
۳۰۰۰و۳۵۰۰۶۵۱۵۵
۷۰
۷۵
۴۰۰۰و۴۵۰۰و۵۰۰۰۸۰۲۵۵
۸۵
۶۰۰۰۸۹۳۰۸

با افزایش اندازه فولی و یا کاهش اندازه فلکه میزان باددهی کولر آبی افزایش می یابد. البته در این بهبود عملکرد می بایست به قدرت موتور نیز توجه داشت، در غیر اینصورت ممکن است برخی تغییرات موجب سوخته شدن موتور گردد. لذا بهتر است در صورت نیاز قبل از تغییر در اندازه فولی ها از تجربه سرویسکاران محترم استفاده فرمایید.

پولی سایز ۷۵ سر موتور کولر یکی از محصولات این شرکت است و قابل استفاده و نصب بر روی کولرهای ۳۰۰۰ و ۳۵۰۰ می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *